Українська Русский
Привіт, Гість! | Реєстрація
Назад Назад

ХУПА, або Весілля по-єврейськи

Дата публікації: 26.06.2012   Кількість переглядів: 93214

хупа - єврейське весілляЩо таке хупа?

Розмову про єврейське розуміння шлюбу варто почати зі звичаю, за яким молодята одружуються під спеціальним навісом – хупою, що нагадує невеличкий шатер. Дехто вважає, що хупа – це синонім весілля. Та це не зовсім так. У Талмуді сказано, що «у майбутньому Всевишній зробить сім хупот кожному праведнику». Звідси видно, що мова йде не про весілля, а про те, на що натякає слово «вінчання» – від слова «вінець». Хупа – символ слави і величі тих, хто стоїть під нею.

У чому ж велич наречених, які стоять під хупою? Ці люди стали на шлях, що веде до досконалості. Недоліки в характері одного будуть компенсувати добрі риси іншого. Зв`язуючи себе шлюбними узами, а не просто підтримуючи випадковий зв`язок, двоє людей сформували канал для взаємного впливу. Зробивши це за законами Тори, вони створили умови для прямої Господньої участі в цьому процесі. Хупа уособлює дім, в якому чоловік і жінка житимуть разом.

Заручини – тенаїм

У старі часи про єврейські весілля батьки наречених домовлялись за допомогою свахи (йєнта). В сучасних ортодоксальних громадах цей звичай практикують і досі.

Чоловік повинен просити руки своєї майбутньої нареченої в її батька і закріпити договір, сплативши викуп. Під час цієї церемонії розбивають тарілку, що символізує руйнування Єрусалимського храму. Євреї і у святкові дні пам’ятають горе від втрат. Якщо домовленість досягнута, наречений робить «кіньян»: піднімає якусь річ, що означає остаточність рішення.

хупа, єврейське весілляДні весілля

Весілля може відбутися в будь-який день тижня, за винятком шабату. Не проводять його і під час деяких свят – наприклад, єврейського Нового року. Багато пар уникає вибору дати весілля на період між Песахом і Шавуотом, бо це сумні дні в єврейському календарі, у цей час багато людей утримуються навіть від вечірок з музикою і танцями. Однак це стосується, в основному, ортодоксальних пар.

Перед весіллям – уфруф

За тиждень до весілля для нареченого у синагозі влаштовується спеціальна церемонія уфруф. Під час неї він оголошує громаді про своє весілля, приймає вітання. Наречена тим часом відправляється в ритуальний басейн, мікву, для процедури духовного очищення. Ці басейни бувають різні, у деяких випадках вони відповідають стандартам спа-салонів. Щоб дотриматися усіх правил, перед тим як увійти у воду, жінка повинна зняти з себе всі прикраси і навіть стерти лак з нігтів. При зануренні в басейн читається особлива молитва.

Число занурень символізує ступінь очищення душі й тіла нареченої.

Єврейські весільні традиції

Дуже цікаві складові частини весільних єврейських традицій: помазання чола жениха попелом в знак скорботи про зруйнування храму; церемонія, під час якої матері молодої і молодого проводять наречену сім раз довкола нареченого, який стоїть під хупою; прочитання письмових зобов`язань майбутнього чоловіка перед дружиною; одягання обручки на вказівний палець нареченої зі словами: «Ти посвячуєшся мені цією обручкою за законом Моше і народу Ізраїлю». Цікаво, що за єврейською традицією обручка буде тільки в нареченої. Причому вона повинна бути простою, без зайвих деталей, каменів, гравіювання, будь-яких елементів, які розбивають її на окремі частини.

Не тільки назва – «вінчання», а й, практично, всі частини єврейського церемоніалу через християнство увійшли в культуру різних країн.

Весілля

У день весілля наречені дотримуються посту, у євреїв це означає нічого не їсти і не пити. Спеціального весільного вбрання немає. Чоловіки звичайно вдягають чорний костюм і краватку, а жінки – білу сукню. Шлюбує рабин, але за його відсутності це може робити і родич. На весіллі євреї підписують шлюбний контракт – кетубу; він підтверджує шлюбний статус заміжньої жінки, розподіляє обов’язки подружжя. Після підписання кетуби наречений вивчає обличчя своєї коханої, а потім прикриває його вуаллю. Цей звичай пішов від біблійної розповіді про Якова. Яків одружився не з тією жінкою, за яку служив сім років у Лавана. Замість Рахілі Лаван підсунув йому іншу дочку – Лію, яка прикрила своє лице.

Після промовляння весільних клятв рабин сім разів благословляє молодих. Потім наречені п’ють з одного бокала, який після цього треба розбити на пам'ять про зруйнування храму в Єрусалимі.

Весільний банкет проходить весело та пишно. Обов’язково виконується традиційний єврейський танець – хора. Молоді тримаються за носову хустку. Гості піднімають їх у повітря на стільцях і вшановують як короля з королевою.

Маріанна Малик

Маріанна Малик

Коментарі
Ім'я  
E-Mail
Текст