Українська Русский
Привіт, Гість! | Реєстрація
Назад Назад

Фелікс Мендельсон (Mendelsson)

Дата публікації: 01.05.2009   Кількість переглядів: 91662

Фелікс МендельсонНавіть тим людям, які ніколи не перебували у шлюбі, добре знайома  музика „Весільного маршу” Мендельсона. Спочатку автор написав „Весільний марш” для спектаклю „Сон літньої ночі” В. Шекспіра у 1826 році. Але широкої популярності твір набув тільки через декілька років, після виконання його на церемонії вінчання кронпринца Прусії Фрідріха Вільгельма IV і англійської принцеси Вікторії Адельгейд, старшої доньки королеви Вікторії.
Сімнадцятилітня наречена, велика прихильниця музики, самостійно вибрала музичний супровід для весілля, зупинившись на двох маршах. Перший – „Весільний хор” з опери Вагнера  „Лоенгрін”. Другий – „Весільний марш” із симфонічної поеми  „Сон літньої ночі” Мендельсона.
То що ж ми знаємо про митця, музика котрого стала благословенням для мільйонів людей, що стають під вінець?

Якоб Людвіг Фелікс Мендельсон народився 1809 року в Гамбурзі. Він був первістком відомої єврейської родини, що мала на той час досить високе суспільне становище. Першою звернула увагу на талант Фелікса і його сестри Фанні мати Леа (Лія). Саме вона і стала першою вчителькою музики для своїх обдарованих дітей. А коли зрозуміла, що діти переросли її ”школу”, то віддала їх під опіку Людвіга Бергера, видатного піаніста і композитора. Семилітній Фелікс був настільки успішним, що вже через три роки святкував свою перемогу на одному публічному приватному концерті. Одночасно він з особливою старанністю вчився грати на альті, який пізніше став його улюбленим  інструментом.
В 11 років Фелікс вступає до Берлінської академії, де Карл Фрідріх Цельтер, керівник закладу, стає його учителем. Музичний талант хлопчика розвивався такими темпами, що вже в 1822 році Генріх Гейне говорив про нього як про „музичне чудо”. Зі списку композицій, які перші роки вела сестра Фанні, ми знаємо, що вже в 13 років Фелікс розробив майже всі жанри вокально-інструментальної музики.
1824 рік приніс багаті плоди, Мендельсон було написав чимало видатних творів, а його октет свідчить про таку майстерність, що дає підстави для порівняння з Моцартом чи Бетховеном. Геніальнішим за цей твір була тільки увертюра до комедії „Сон літньої ночі”, яку Мендельсон написав влітку 1826 року протягом декількох тижнів.
Цей твір включає і добре всім відомий „Весільний марш”, який триває всього 12 хвилин і занурює нас у казковий світ Шекспіра. „Весільний марш” приніс ав-тору світову славу. Цельтер описує цей шедевр так: „У п`єсі „Сон літньої ночі” головна думка міститься поза межами музики. П`єсу не просто можна знати, її треба знати. Вона вривається, як метеорит, як повітря...”
Фелікс Мендельсон11 квітня 1829 року сталась дуже важлива му-зично-історична подія – перше концертне виконання „ Страсті за Матвієм” Йогана Себастіана Баха. Диригував двадцятилітній Мендельсон. Ноти твору Баха Фелікс отримав від бабусі. Цим молодий Мендельсон дав рішучий імпульс до відродження Баха у XІX столітті, а сам отримав міжнародне визнання.
Творчість Мендельсона розвивалася дуже дина-мічно. Він багато подорожував і завойовував талан-том визнання у різних країнах. Він покорив серце Англії, і вона стала його другою музичною бать-ківщиною. А далі – Шотландія, подорож по Європі – Мюнхен, Париж, Зальцбург, Відень, поїздка до Італії, і весь цей час композитор натхненно працював.
У 26 років Мендельсон став наймолодшим ком-позитором, який коли-небудь обіймав настільки відповідальну посаду. Саме в цей час Фелікс отри-мує удар долі – смерть батька. Мати, переживаючи за синове майбутнє, бере з нього обіцянку найближчим часом одружитися. Він мав знайти “відповідну” жінку. Мендельсон зустрів таку. ЇЇ звали Сесіль Жанрено, вона була членом заможної родини гугенотів. Сесіль була красивою, з приємним характером і прекрасними манерами, але не достатньо розумною для Фелікса, на що той не звертав ані найменшої уваги, так як високоосвічені жінки йому не подобалися. Вона була для нього доброю коханкою, дружиною і сестрою одночасно, яка змогла повернути йому щастя юних літ. З їхньої любові народилося п`ятеро дітей. Гармонійне сімейне життя окрилило Мендельсона на втілення нових композиторських задумів. Сімейне життя зробило його більш щасливим, ніж музичне. Але Фелікс і надалі невтомно працював і до кінця життя обіймав посаду керівника концертів  Лейпцізького Гевандхауса.

Але, мабуть, тільки знавцям і любителям музики було би відоме прізвище – Мендельсон, якби ... Якби не написання грандіозного, урочистого твору для усіх закоханих, що одружуються – „Весільного маршу”.

Олеся Шелест

Коментарі
Ім'я  
E-Mail
Текст