Українська Русский
Привіт, Гість! | Реєстрація
Назад Назад

Нумо, дівчата, на вечорниці!

Дата публікації: 25.06.2011   Кількість переглядів: 102486

 

«У тебе тільки й на думці, що вечорниці»

«Назар Стодоля»  Т.Г. Шевченко

В українській культурі дошлюбних стосунків з давніх-давен вкорінилося слово «вечорниці». Сьогодні явище «вечорниць» успішно витісняють «холостяцькі вечірки», запозичені із Заходу. То що ж таке вечорниці?

Вечорниці - це вечірні зібрання молоді, на яких у будні поряд із розвагами виконувалась і певна робота, а на свята- влаштовувались гуляння. Вечорниці починалися пізньої осені і тривали до початку Великого посту.

vechornyci1Для проведення вечорниць дівчата підшуковували простору хатину. Господиня цього дому - самотня жінка (бабуся, вдова), яку всі прибулі величали «вечернична, досвітчана мати, паніматка». Саме вона стежила за дотриманням усіх звичаїв та традицій під час вечорниць. Причому якщо молодь сиділа до півночі, то це вечорниці, якщо до третіх півнів - досвітки. За приміщення молодь розплачувалася хлібом, тканиною або ж іншими продуктами. Вечорниці відвідували молоді неодружені люди. Брати і сестри намагалися забавлятися в різних оселях.

Основою буденних вечорниць була робота дівчат за вишиванням, прядінням, шиттям, оскільки саме від їхньої працьовитості залежало і їхнє придане. Та й вранці необхідно було показати матері свою роботу. vechornyci2На святкових вечорницях молодь танцювала, співала, тобто розважалася. Святкові вечорниці пов'язувалися з певною подією або ж святом.

З-поміж себе юнки вибирали отаманку- найповажнішу дівчину, яка керувала всіма дійствами.

Хлопці ж розповідали різноманітні історії, казки, співали, танцювали, залицялися. Дівчата відвідували вечорниці тільки у своєму селі і трималися переважно одного гурту, а хлопцям дозволялося відвідувати всі вечорниці свого села, а також і сусідніх.

Але саме на вечорницях наші предки так самобутньо жили національним життям! Тут і пісні, і традиції українські збережені! А особливо перед весіллям. Тоді на вечорницях у нареченої збирався чималий гурт подружок. І співали, і плели віночки...

 

Аліна Семчук

Коментарі
Ім'я  
E-Mail
Текст