Українська Русский
Привіт, Гість! | Реєстрація
Назад Назад

РОКСОЛАНА: вона підкорила серце чоловіка і його імперію

Дата публікації: 26.06.2012   Кількість переглядів: 36393

РоксоланаОдні вважають її величною жінкою, героїнею, інші – запроданкою. Так чи інакше, Роксолана була особливою жінкою, яка зуміла прихилити серце чоловіка настільки, що він один за одним порушував споконвічні османські закони.

Роксолана (справжнє ім`я Лісовська Анастасія (або Олександра) Гаврилівна) народилася у 1505 році в сім`ї священика в містечку Рогатині, нині Івано-Франківська область.

Під час одного з традиційних набігів татар була захоплена в полон і переправлена, ймовірно, спочатку до кримського міста Кафи (тепер м. Феодосія), а потім – у Стамбул, де дівчину запримітив візир Рустем-паші, який пізніше й подарував її Сулейману.

Сулейман І, син Селіма І Грізного, був одним з найбільш відомих турецьких султанів. За час його правління Османська імперія досягла найбільшого процвітання.

Спочатку бранка була наложницею, однак згодом стала великим коханням султана. Сулейман присвячував їй свою любовну поезію, він був поетом і писав під псевдонімом Мухіббі. У гаремі, званому Бабус-сааде, тобто «Брами блаженства», Роксолана отримала за гострий язичок і розкотистий сміх прізвисько Хуррем, що означає «Радісна». Під таким іменем ця знаменита жінка ввійшла до турецької писемної та усної традиції. В Європі називали її Роксоланою, тобто родом з Роксоланії, або Русі.

З кохання Сулеймана і Роксолани у 1521 році народився перший син.

А у 1530 році відбулися шлюб і гучне весілля Сулеймана і галицької дівчини. Султан надав їй ранг баш-кадуни — головної, а фактично, єдиної дружини. Хуррем виявилася не лише жаданою, коханою, але й цікавою, розумною співбесідницею, досвідченою в мистецтві і державних справах. У дні розлуки, коли Сулейман очолював походи, вони листувалися вишуканими віршами на перській та арабській мовах. Одна з найосвіченіших жінок свого часу, Роксолана під час постійних роз’їздів Сулеймана виконувала державні обов’язки, приймала іноземних послів, відповідала на послання іноземних правителів, впливових вельмож і художників.

За переказами, Сулейман найбільше любив свою єдину дочку Міріам, а Роксолана маніпулювала султаном за допомогою дитини. Пізніше сама Міріам використовувала свій вплив на батька для досягнення власних цілей. Після смерті Роксолани Сулейман провадив активну діяльність на її честь, по всій імперії збудував велику кількість об’єктів, присвячених дружині. Сам султан помер в ніч з 5 на 6 вересня 1566 р. під час військового походу на Угорщину. Тіло падишаха (без серця і нутрощів) забрали до Стамбула і поховали біля Роксолани в мавзолеї, збудованому на подвір’ї мечеті Сулеймана.

Софія Рошкевич

Коментарі
Ім'я  
E-Mail
Текст